Ослободете се од ќелавоста дури и ако ви е наследна. Сите Италијанци ја користат оваа метода!

by Tamara

Здраво, јас сум Стефан. Што ќе помислете кога би ви кажал дека претходната година бев скоро целосно ќелав, а денеска работам како модел за коса во Италија:

Веројатно ќе помислете дека пресадував коса, и тоа како! Не, пронајдов врвен шампон којшто ми ја поврати и засили косата.

Ова сум јас на реклама за еден познат италијански флизерски салон

Ова сум јас на реклама за еден познат италијански флизерски салон

Оќелавев на 25 години

Сите мажи во моето семејство се ќелави. Татко ми, дедо ми, чичковците ми, браќата…. Дури и подалечните роднини. Знаев дека е само прашање на време кога и јас ќе дојдам на ред, и се надевав дека тоа ќе се деси таму понатаму, после триесетата година. За жал, косата започна да ми опаѓа во раните дваесети.

Темето ми беше целосно ќелаво, но имав малку коса од страните. Изгледав како некој средновечен чичко. Ниедна девојка не ме сакаше. Започнав да се шишам скрос ќелаво. Некои велат дека ќелавите машки се секси, што кај мене воопшто не беше случајот. Никако не ми одговараше, си ја сакав својата коса назад.

Решив да превземам нешто. На интернетот пронајдов дека во Турција прават најефтина а воедно квалитетна трансплантација на коса. Иако знаев дека трансплантацијата на коса е ризик и дека косата не се прифаќа кај секого, ништо друго и не ми преостануваше.

За таа операција ми беа потребни неколку илјади евра, коишто и ги немав, а секако и не можев да ги заработам овде, каде што платата е минималец. Другар ми ми предложи да одеме во Италија на градежништво. Така и направивме.

Мојата фамилија, сликано пред три години.

Таму дознав за нешто што ми го промени животот

Прво нешто што приметив е дека во Италија скоро и да нема ќелави луѓе. Започнавме да работиме на градежништво и еден ден дојде директорот да ја провери работата. Беше сосема кул лик, со коса како кај Самсон. Оној прав, фенси Италијанец.

Не се ни однесуваше со нас како газда, се шегуваше со нас, седнавме да ручаме заедно кога ни беше паузата. Започна да ми префрлува и ме потпрашува зошто сум ќелав, дека јас сум млад дечко, а не некој дедо. Реков дека тоа ми е наследно и ми нема лек. Нешто ми раскажа, но слабо го разбрав, сепак начув дека нешто спомнуваше “Lossless”.

Разбрав дека тоа најверојатно е некој шампон што тој го користи. Ми покажа на телефонот каде да го нарачам и јас тоа и го направив, ете чисто да испаднам љубезен спрема газдата. Не верував вооопшто дека некој си таму шампон може да ми помогне, ама  ете. Така и испадна.

Шампонот ми пристигна прилично брзо и се измив глава со него според упатството. Една вечер, бидејќи беше време за шишање и потстрижување, го замолив другарот да ми ја избриче главата. Тој врисна кога ми го виде делот кај темето: “Стефане, ти никне коса овде каде што порано немаше ништо!”

Молим? Ми беше тешко да поверувам!

Отрчав до огледалото и се погледнав да го видам темето. Стварно имаше мали влакненца! Немав ниту приметено. Продолжив да го користам Lossless и наредните денови. Косата ми беше се поголема!

После месец дена веќе можев и да направам добра флизура. Им пратив слика на моите родители, никој не можеше да поверува. Мислеја дека е перика. Им кажав за Lossless. Му пратив на татко ми линк за да проба да нарача. Не знаев дали може да се порача од Србија.

Ми се јави да ми каже дека нарачката поминала нормално, он дури и добил некој голем попуст. Шампонот пристигнал без проблеми. Десет дена подоцна, ми прати слика од својата глава, фалејќи се со својата прва коса.

Тато со мама на морето. Погледнете  колку му е добра косата сега!

Сега имам и нова работа благодарение на мојата коса!

Една вечер пред работа имав излезено со другарите на пиво. Ми прииде некоја италијанка и ми рече дека имам убава коса. Ме праша дали може да ја допре. Ние се смеевме, мислевме дека се шале со мене. Онака ќелав, ниту една девојка не ми приоѓаше.

Девојката ми рече дека работи за модна агенција, и дека скоро е невозможно да се пронајдат машки модели за коса, а работа има прилично доста. Ме пита дали би отишол кај неа на сликање. Парите звучеа добро, па прифатив.

Во почетокот работев привремено, а потоа добив постојана, стална работа. Сега патувам и работам по Италија и Франција, а наскоро ќе одам и во САД. Засекогаш ќе му бидам благодарен на мојот бивши газда што ми го промени животот. Реков и дека ќе го земам за кум кога ќе се женам.

Пред снимање

Секој заслужува да има убава коса

Без оглед на тоа колку имате години, заслужувате да изгледате убаво и да ве приметуваат жените. Затоа корисете Lossless, бидејќи косата ги подмладува, особено луѓето над 40+ години. Мојот татко е добар пример, да ви не зборувам за тоа како изгледаат моите чичковци. Понекогаш луѓето мислат дека сум им помлад брат.

Јас платив за Lossless целосна сума, меѓутоа татко ми доби попуст. Обично го стават од време на време на попуст, кој трае само неколку часа. Гледам дека сега е на попуст па порачајте веднаш додека сеуште трае. Ќе ви оставам линк од текстот, важи само ако го порачате по овој линк:

Subscribe
Notify of
guest

12 Komentara
Newest
Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Коста

Брате мој целосно те разбирам. Имам 29 години и сум ќелав како глобус. Како да сум десет години постар!

Марко

Одев на трансплантација за коса, ме кошташе како кајганата на свети Петар и ништо. Се ми опадна. Подобро да купеше кола за тие пари.

Дуле

Има ли работа, сакам и јас да бидам маникен во Италија и италијанки да ме галат по главата хахахахахха

Сузана

Можат ли жените да го користат овој шампон?

Маја

Можат, добар е и за жените.

Тања

Сузана јас го користам. Имаб многу проблеми со опаѓањето на косата затоа што пиев хормонални лекови. Се надевав дека се ќе биде добро од кога ќе ја завршам терапијата, но за жал се беше полошо почнаа дури да ми се јавуваат и белези. Ме беше страв да ја погледнам четката кога се чешлав. Среќа слушнав заLossless и порачав. Ми се врати мојата убава коса и сега е поквалитетна од што беше и претходно. 

Тадеј

Морам да испробам. И во моето семејство ќелавоста е наследна. 

Кобра

Таман да знам кога ќе оќелавам, хахахаха. Во мојата фамилија сите се ќелави, очекувам тоа да биде случајот и со мене. 

Слободан

Мој совет ти е да почнеш одма да користиш Lossless за претпазливост. Не е на одмет, а подобро да се спрече одколку да се лече. 

Синиша

Користам Lossless од 2019 и многу сум задоволен. Сега го користи и мојата жена бидејќи косата започна да и опаѓа од фарбањето и хемикалиите.

Лазар

Само што порачав. Сеуште трае 50% попуст побрзајте додека не го укинале попустот.

Филип

Браво Стефане, драго ми е што успеа во животот. Среќно во Америка, поздрав од чичко Филип.